Adana Sohbet


Türkiye’nin en kalabalık 6. büyük şehri olan Adana, Çukurova’nın zengin ve bereketli topraklarından nasibini fazlasıyla almış tarım ve sanayi şehridir. 10 değişik medeniyetin hüküm sürdüğü Adana, antik Roma ve Osmanlı mimarisi de dahil olmak üzere birçok tarihi mekana ev sahipliği yapar. En meşhur yiyeceği kebaptır.

ANAVARZA KALESİ VE ANTİK KENTİ

M.Ö. 9. asırda Asurlular tarafından yapılan Anavarza Kalesi, Kozan’ın 22 km kuzeydoğusundadır. Kozan ilçesinin Dilekkaya (Anabarza) köyü yakınındadır. 795 senesinde Abbasiler’in eline daha sonra da Ramazanoğulları’nın eline geçmiştir. On dördüncü gelindiğinde artık kullanılmaz olmuştur. Klikya’nın bu önemli eserinden sadece hamam, kilise, devasa sur ve sütunlu yol şu an yaşıyor olmakla birlikte, kale oldukça sağlam bir şekilde ayaktadır. Kültür Bakanlığı’na bağlı Anavarza Ören Yeri’nin girişi ücretsizdir.

ADANA ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Atatürk büyük zaferden sonra, Başkomutan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak Güney Anadolu’ya 15 Mart 1923 yılında yaptığı ilk ziyarette eşi Latife Hanım’la birlikte Adana’da iki gece misafir oldukları eski adıyla Suphi Paşa Konağı’dır. Seyhan Nehri kıyısındaki bu konağı 1902 yılında satın alan Adanalı Suphi Paşa daha sonra konağa bazı odalar ekletmişti. Atatürk’ün Adana’ya geleceği öğrenilir öğrenilmez, Adana Belediye başkanı Ali Münif (Yegâne) onun kalabileceği en uygun yer olarak bu konağı seçmişti. Nitekim Atatürk 13 Ocak 1925 de Adana’ya tekrar geldiği zaman, yine bu
eve misafir edilip sohbetler olmuştu. Bugün Atatürk ve Kültür müzesi olarak düzenlenen Konağın güneyinde, havuzlu geniş bir bahçesi bulunmaktadır. Atatürk evi ve müzesin Kültür Bakanlığı’na bağlı olup giriş ücretsizdir.

BÜYÜK SAAT 

1879 yılında dönemin Adana Valisi Ziya Paşa tarafından yapımına başlanan ancak 1880 yılında Ziya Paşa’nın vefatından sonra 1882 yılında Abidin Paşa tarafından tamamlanan 32 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük saat kulesidir. Kendisinden 5 sene sonra inşa edilen ülkemizin en büyük ikinci saat kulesi Dolmabahçe Saat Kulesi’nden (27 metre) 5 metre daha uzundur. Şehrin çarşı bölümünde yer almakla birlikte sevgilinizle sohbet ederken keyif veren bir özelliğe sahiptir. Belediyenin armasında yer alan kule budur.

SABANCI MERKEZ CAMİİ

Sabancı Merkez Camii, Seyhan nehri kıyısında yer alır. İbadet ve dini sohbetler için 1998 yılında hizmete açılan cami, 28 bin 500 kişiye sağlayabildiği ibadet alanı ile Balkanlar’ın ve Ortadoğu’nun en büyük camisi olma özelliğine sahiptir. 32 metre çaplı ana kubbesi ile aynı zamanda Türkiye’nin en büyük kubbeye sahip olup sohbet edilecek vaaz verilecek en büyük camisidir.Dini sohbetlerin olduğu bu camii insana huzur veren özelliği vardır.

ADANA KEBABI

Mangalda meşe kömüründe veya odun fırınında pişirilen Adana Kebabı dünya çapında çok ünlü bir kebaptir. Türkiye’nin lezzetleri arasında da ön sıralarda yer alır. İşte Türkiye’ye özgü meşhur yiyecekleri vardır.

Kebapcilarda enfes yemeklerin yapıldığı Adana da sevdiklerinizle hem sohbet tadında hem muhteşem lezzetleri bulmanız mümkündür.

Sohbet eşliğinde yenilen acılı adana kebaplarınin tadı damağınızda kalır.

Adana’nin meşhur kebabının  tadını Türkiye ‘nin heryerinde bulmak imkansızdır. Sohbet esnasında kebap denildiği zaman herkez Adana”da olmak ister.

 

(Ada)


Yazar: Ada

Görüntüleme: 160 defa

Kategori: Genel, Sohbet Odaları

Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2020

6 Yorumlar
Ecem

kaliteli sohbetin tek adresi www.bizdesohbet.com

Chucky

Sunucuya gelip baktığınızda ne kadar güzel olduğunu görüceksiniz Bizdesohbet Derin Fm farkıyla.

HuLyA

Sanal alemin en kaliteli radyo ve yayıncıları ile coşmaya ve efkar dağıtmak için ne bekliyorsun haydi gel ailemize katil bizden ol.. :)

GaMZeLy

Sanal alemin tek adresi bizdesohbet.com muhteşem bir ortam cokkkk eğleniyoruz. DeRin Fm..

Toprak

Ben katıldım cok memnunum yayıncılar ayri nese veriyor.

BaLkupu

Hersey muhtesem emeginize saglik www.bizdesohbet.com yonetimi

Cevap bırakın