Bursa Sohbet


Bursa Sohbet

Bursa Sohbet ilimiz tarihi kökeniyle medeniyetlere ev sahipliği yaparak zaman içinde farklı kültürlerle dolu yemekleri ve gezilecek sohbet edilecek Türkiye’nin en güzel illerinden sadece bir tanesidir.  Yemekleri ile meşhur olan Bursa ilimizin mutfak kültürü de çok geniştir.

Bu paylaşımınızı okuyanlar belkide iskender i meşhur olan Bursa ya defalarca gelmiştir . Sadece İskender yemek için bile Bursa ilimize gelen sohbet ederken lezzetli iskenderi yemek için can atan misafirlerimiz olur.

bursa-sohbet
Uludağ, Bursa’nın en büyük güzelliklerinden sadece bir tanesidir.
Uludağ tatil beldesi olup ailenizle birlikte hoş sohbetletin olduğu ve oldukça eğlenceli zamanlar geçireceğinizi bir yerdir.
Kış mevsiminde temiz havasıyla,yaz mevsiminde ise serinleyip sevdiklerinzle sohbetinizin bol olduğu Uludag turizmcilerin de oldukça tercih ettiği bir yerdir.

bursa-sohbet2

Ulu Camii; 1. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılan bu camii Bursa’nın sembolü olarak ilanedilmiştir.Bursa’nın merkezin de bulunan Ulu Camii dini sohbetlerin de olduğu oldukça büyük bir Camiidir.Dini sohbetlerin olduğu bu Camii ‘yi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Hacivat ve Karagöz’ü  çocukluğumuzdan beri hayalinle bile gülüp eğlendiğimiz iki karakter olarak biliriz.

Eskilerden gelen rivayetlere göre Hacivat ve Karagöz eski zamanda Orhan Gazi devrinde yaşamış ve cami yapımında çalışan inşaat işçileri olarak biliriz. Cami yapımı sırasında diğer işçi arkadaşlarını eğlendirerek ve yaptıkları sohbetlerle güldürdükleri için oldukça beğenilen iki karekter olmuştur.  Bu sebeple ikili padişah tarafından idam ettirilir. Bunun üzerine bu ikilinin gölge oyunu yapılmaya başlanmıştır. Padişah ‘ın müsade edip halka da tanıttığı hacivat ve karagözün hem tatlı atışmalı sohbeti hem eğlenceli sohbetleri dillere destan olmuştur.

bursa-sohbet3

18. yüzyıldan itibaren el tezgahlarında dokunmaya başlanan havlu dokuma yöntemini 15. yüzyılda Osmanlı saraylarında dokunmaya başlanan Bursa kadifelerinden gelmiştir. Bursa’ya gidenler Kapalı Çarşıda sadece havlu satışı yapan hanları gezerek sevdiklerine hediye olarak çok sayıda alış-veriş yapmaktadır. Günümüzde de havlu üretiminde büyük bir yer olan Bursa hem dokuma kumaşları hem de havluları ile meşhur bir ilimizdir.

Bursa SohbetBizdeSohbet.Com

Uludağ’ın eşsiz topraklarinda yetişen kestaneler tüm ülkeye namını salmayı başarmıştır. Uzun yıllardır evlerde üretilen kestane şekeri 1900’lü yıllarda yetiştirilmeye başlanmıştır.Bursa denildigi zaman ilk akla gelen tatlı kestane şekerinin maliyeti yüksek olsada sevdiklerinizle sohbet esnasında yiyeceğiniz en kaliteli tatlıdır.

bursa-sohbet4

Bursa İpek Yolu’nun Anadolu’daki son durağı olmakla birlikte önemli merkezlerinden de bir tanesidir.Miladdan
önceki yıllara dayanan ipekçiliğin Bursa için oldukça önemli bir yeri vardır.
Hem ticaret bakımımdan hem kaliteli giyim bakımımdan da Bursa ipeği oldukça önemlidir.

bursa-sohbet5

Coğrafi konumu nedeni ile zeytin için çok elverişli topraklara sahip olan Bursa’da bir çok bölgede zeytin üretimi oldukça fazladır. Büyük firmaların üretim tesislerini Bursa’da kurması ile birlikte simgelerinden biri olmuştur.Gemlik’e giden insanlar zeytin simgesini de görme imkânına sahip olmuştur.

bursa-sohbet6

Bursa ilimizin meşhur olan birkaç özelliğini sizlerle paylaştık.
Sevdikleriniz ile aileniz ile en güzel sohbetlerin olduğu Bursa ilimizin oldukça misafirperver halkı vardır.
Sohbet ederek keyifli zamanlar geçireceğinizi umarak Bursa’ya bekliyoruz.

(Ada)


Yazar: Ada

Görüntüleme: 157 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2021

12 Yorumlar
Chucky

Eğer pahalı restaurantlarda akşam yemeği için buluşup sonrasında aradığını bulamamaktan sıkıldıysan Bizdesohbet.com doğru yer. Şimdi ücretsiz kayıt ol ve eğlenmene bak. Seni bekleyen yeni partnerinle eğlenmek için Bizdesohbetcom'u kullan. Bütün bekar kadınlar seni bekliyor - Başka ne dilersin? Kadınlarla tanışmak çok kolay - Sadece kayıt olman ve arama yapmaya başlaman beğendiğin biriyle konuşmak için yeterli.

Ecem

Arkadaslik icin en dogru secim www.bizdesohbet.com

Sim

ah Bursa ne cok özledim*_*

DeLi_qiz

Bir Bursalı olarak ne güzel anlatılmış Bursamm =)) Çok teşekkürler =))

Gamzeli

Iskenderin tadı hala damagimda :)

YouLosT

Bursa hic gitmedim ama cok arkadasim var bursali olan memnunumda :) Ve ayrica bizdesohbet.com da bursali cok gelin gelin iskender tadinda sohbete ne dersiniz ;)

Sewimsiz

Haydi sende bize katıl 😇

güzeL

Bursa pek bilmem ama iskender dönerini cok severim :) her memleketin kendine göre özellikleri var tabi tipki https://www.bizdesohbet.com/bursa-sohbet/ giren insanlar gibi her memleketten var. Yönetime ve emegi gecen herkese tsk ediyoruz böyle sicak aile ortami bizlere sunduklari icin.

SeYYaH

Farki kalitesinde ayni iskender gibi ) Seviyeli ve hos sohbetin tek adresi. derdinizi tasanizi unutup hayatin yorgunlugundan ve stresinden uzaklasacaginiz yuvanizda hissedeceginiz bir ortam. Cikin cikin gelin 🙂

EZ

sizide bekliyoruz.. gelin yaw utanmayin:D

Hate

şarkıda der ki BURSA'nın ufak tefek taşları keman olur yarimin kaşları.İşte bizde bu ilimizi ve yaşayan arkadaşları www.bizdesohbet.com 'da görmekten mutluyuz.belki bir iskender kebabı yada kestane tatlısı yemiyoruz ama tanıdıkça arkadaşları sohbetlerinden lezzet ve tat alıyoruz.bekleriz hepinizi :)

Sevcan

Sohbetin tek adresi çıkın gelin.

Cevap bırakın