DJ eğitimi alın ve tüm profesyonel DJ’lik kuralları


Bilindiği üzere Türkiye’de DJ sanatı ve ticari konumu hala oturmamış durumdadır. Fakat buna nazaran DJ eğitimi endüstrisi her geçen gün daha da oturmakta ve güçlenmektedir. Aslında bunun en büyük destekçilerinden biri dünyaca ünlü DJ eğitim ekibi ‘I Wanna Be a DJ’ dir.

Türkiye’de kurulmuş olan en eski DJ eğitim topluluğu ‘DJBUL Team’ markasıdır. ve hatta profesyonel ve tanınmış DJ’lerinde bildiği gibi Avrupa’da birçok yeniliğinde öncüsü olmuştur.

İlk DJ televizyonu ‘Radio DJBUL’, ilk DJ tanıtımları ve PR ajansı uygulamalarınıda yine bugünkü adı ile ‘I Wanna Be a DJ’ ilk kuruluş adı ile ‘DJBUL’ ekibi kurmuştur. Bizler bu ekibin dünya müzik endüstrisi pazarındaki yeni yüzleri ve jenerasyonlarıyız.

DJ eğitiminin ne kadar özenle, sevgiyle ve sorumlulukla yapılması gerektiğini 20 yılı geçen bir süredir. Savunanların başında gelmekteyiz. Profesyonel DJ eğitimlerimize katılmadan önce adayların mutlaka alacakları eğitimler ile ilgili

detaylı bir araştırma yapmasını önermekteyiz.

Peki iyi bir DJ eğitimini almadan önce nelere dikkat etmelisiniz, birlikte inceleyerek kendimizi geliştirelim.

Önceliğimiz ne olursa olsun hobi yada sosyal aktivite DJ’liği yada Ticari profesyonel DJ’lik hiç farketmiyor. Herşeyden önce DJ sanatını doğru manası ile ve birçok yönden ele alarak anlamamız gerekmektedir.

Ve unutmayın DJ’liğe başlamadan önce genel bilgi hakimiyetimizi arttırmak bizlerin DJ eğitimleri sürecindede inanılmaz bilinçli hareket etmemize ve daha fazla tutku ile sarılarak ortaya profesyonel bir DJ vizyonu çıkartmamıza sebep olacaktır.

Dj Nedir? Kime Dj Denir?

Dj, aslında iki kelimenin kısaltmasıyla oluşmuştur. Disc Jokey’in kısaltmasıdır. Teknolojinin ilerlemesi ve müziğin elektronik ortamda da üretilebilir olmasının sonucu olarak Djlik mesleği hızlı bir şekilde gelişmiş ve yayılmıştır.

Bu işin eğitimi alıp meslek olarak icra edenlerin yanı sıra, Dj’ liği yalnızca eğlenme amaçlı, hobi olarak yapan müzikseverler de bulunmaktadır. Nasıl Başarılı Bir Dj Olunur? Dj olmak istiyorsanız bu işe girişmeden evvel kendinize sormanız gereken önemli sorular var.

Öncelikle bu işe yatkınlığınız olup olmadığını ölçmelisiniz.

Meslek olarak bu işi yapmayıp hobi olarak yapacak dahi olsanız bu iş gerçekten severek, zevk alarak ve işin inceliklerini bilerek yapmalısınız. İşte o zaman ortaya daha iyi bir iş çıkarabilirsiniz.  DJ’ lik için seçtiğiniz ekipmanlar büyük önem taşıyor.

Her zaman “pahalı olan iyidir” mantığı iyi bir mantık olmayabilir. Bu nedenle tercih ettiğiniz DJ ekipmanlarının gerçekten işlevsel olmasına özen gösterin. Çünkü siz elektronik müzik yapacaksınız ve sanat icra etmiş olacaksınız.

Hazırladığınız mix’ leri her daim kayıt edin. Dönüp dinlediğiniz zaman yaptığınız hataları veya “vay, gerçekten iyi iş çıkarmışım!” dediğiniz yerleri çok daha iyi görebilirsiniz. Böylelikle kendinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz.

Kendinizdeki gelişmeleri hiçbir zaman hafife almayın. Dj ‘lerin belki de en çok yaptığı hata iş başındayken haddinden fazla alkol tüketmektir.

Biz size hiç alkol almayın demiyoruz. Ancak kendinizi hissetmeniz, ayık olmanız, işleri yolunda götürerek geceyi tamamlamanız için çok önemlidir.

Eğer iyi bir DJ olmak istiyorsanız, çaldığınız müziğe hakim olun. Hatta spesifik olarak bir müzik dalında kendinizi geliştirin.

Kendinizdeki gelişmeleri hiçbir zaman hafife almayın. Dj ‘lerin belki de en çok yaptığı hata iş başındayken haddinden fazla alkol tüketmektir.

Biz size hiç alkol almayın demiyoruz. Ancak kendinizi hissetmeniz, ayık olmanız, işleri yolunda götürerek geceyi tamamlamanız için çok önemlidir.

Eğer iyi bir DJ olmak istiyorsanız, çaldığınız müziğe hakim olun. Hatta spesifik olarak bir müzik dalında kendinizi geliştirin.

O tarzda şarkıların tarihlerine inin ve şarkıları özümseyin. Bunlar sizin kökeninizi geliştirerek daha iyi bir dj olmanız yolunda size yardımcı olacak.

 

 

 


Yazar: admin

Görüntüleme: 140 defa

Kategori: Genel, Sohbet Odaları

Yayınlanma Tarihi: 30 Ekim 2020

5 Yorumlar
Ecem

En kaliteli dj ler www.bizdesohbet.com adresinde :)

    Storm

    Başarılı bir platform şahsen ben beğendim,ve dj lik konusunda verilen bilgiler kesinlikle yararlı, bizdesohbet.com adresinde yayın alan dj leri dinlemenizi ısrarla tavsiye ederim. Tşk.

Nala

En kaliteli dj lerimizle sizleri ağırlamaktan mutluluk duyarız www.bizdesohbet.com

CeyDa

kaliteli DJ- arkadaslarımızla nerdeyiz Derin-fm deyiz herkesi bekleriz :)

ToLGaa

Hem kendim, hem diğer DJ Arkadaşlarım hem de dinleyenlerin ilgisi kaynaklı keyifle yayın aldığım yerdeyim, neredeyim ? Tabi ki Derin hattâ en Derin-Fm de. :) Bekliyoruz..........

Cevap bırakın