Radyo Sohbet Odaları


Radyo Sohbet Odaları

Radyo Sohbet Odaları ile ilgili yaptığı iş gerek, sunuculuk gerek DJ’lik olsun, sunucu radyo istasyonunun aynasıdır. Dinleyici ile bağı kuran önemli bir unsurdur. Radyonun karakterini ve kişiliğini yansıtması bakımından önemli görevleri vardır. Dinleyiciyle oluşturduğu ilişki radyonun kişiliğinin belirlenmesi açısından önemlidir. Bu çerçevede sunucuya önemli görevler düşmektedir.

Dolayısıyla; sunucu her zaman; Dinleyicinin hayal dünyasını canlandırmalı; dinleyicisine yalnızca kulaktan ulaşmanın avantajlarını kullanmalıdır. Türkçe’yi kusursuz kullanmalı, diksiyon ve fonetik kurallarına uygun konuşmalıdır. Otoriter olmalı, kesin konuşmalı, söylediği sözlerin arkasında olmalıdır. Sıcak olmalıdır. Sıcaklıkta sempati, güler yüz ve dostluk vardır. Konuşmasını gülümseyerek yapmalı, dinleyiciye güldüğünü hissettirmelidir.

Radyo Sohbet Odaları – DJ’LİĞİN SIRLARI

Hem radyonun kişiliğini, hem de kendi kişiliğini ve karakterini olumlu olarak yansıtmalıdır.Kayıtlardan kendi sunuşlarını dinleyip öz eleştirisini yapmalı ve hatalarını düzeltmelidir. Yeri geldiğinde müzikal ve tiyatral bir ses tonuyla konuşmalıdır. Bu stil ile mesaj dinleyiciye daha rahat ulaşır. Sesin rengi ve zenginliği sunucu için önemli bir unsurdur. Bir dostuyla konuşur gibi konuşmalı, ancak konuşmasında bir tempo olmalıdır. Hız ve tempo farklı kavramlardır. Altın kural bir arkadaşına 10 dakikada anlatacağını 7 dakikada anlatmaktır.

Konuşmaya yavaş başlamalıdır. Dinleyicinin kulağı alışınca, ki bu ilk 4-5 kelimeden sonra olur, normal hıza geçmelidir. Aynı şekilde, son 4-5 kelimede de yavaşlayarak konuşmayı bitirmesi gerekir. Kurduğu cümleler bir anlam taşımalıdır. Söylediği sözlerin anlamını her şeyden önce kendi bilmelidir. Sunucunun ses rengi ne kadar güzel olursa olsun anlamlı şeyler söylemiyorsa bu dinleyicinin kulağına ulaşır ama beynine hiçbir zaman ulaşmaz. Vurgulamaları doğru kullanmalıdır. Konuşma sırasında vurgulama çok önemlidir. Temel anlamına bakılırsa, bir cümledeki vurgulanacak kelime sayısı bir, bazen ikidir. Gerisi dilsel dolgudur. Dolgu için hızlandırılabilir. Ancak vurgulanacak kelimeye sıra geldiğinde yavaşlayıp vurgulama yapılmalıdır.

Kelimeleri, dile yerleşmiş haliyle telaffuz etmelidir. (London yerine Londra, Algeria yerine Cezayir gibi)

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Güncel olayları, gelişmeleri, toplumun beklentilerini takip etmeli, değerlendirebilmelidir. Sunucu hiçbir zaman; belirsizlik ifade eden (galiba-belki) gibi sözcükler kullanmamalıdır. Sert olmamalıdır. Asık suratlı olunmamalı, dinleyiciye negatif elektrik yüklenmemelidir. ‘Dakikada şu kadar kelime okuyacağım’ telaşına kapılmamalıdır. Yanlış vurgulamalar bazen cümlenin anlamını dahi değiştirdiğinden, vurgulamalarında dikkatli olmalıdır.

Herkesin anlayamayacağı klişelerden kaçınmalıdır. Konuşma, arka arkaya sıralanmış tek tek sözcüklerden değil, kelime gurupları ve düzenlenmiş deyimlerden oluşur. Klişeler ise, özgün kelime veya kelime gruplarıdır. Temel gereksinimi hızlı biçimde ifade etmeye yarar. İfadeleri klişe hale getirirken dikkatli olunmalıdır. Alışılmadık klişeler bilginin özümsenme sürecini yavaşlatır. Sivri çıkışlar yapmamalıdır.

Sadece şarkı anonsu yapmayla sınırlı kalmamalı; bir olay, bir duygu, bir düşünce, bir fikir de ifade edebilmelidir. Bir konuşma aralığında tek bir tema işlenmeli, birden fazla ana fikir içeren konuşmalardan kaçınmalıdır.


Yazar: admin

Görüntüleme: 93 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 08 Ekim 2020

Cevap bırakın