Sinop Sohbet


Sinop Sohbet Bizdesohbet

Sinop Sohbet – Türkiye’nin kuzey ucunda bulunan Sinop’un gezilecek tarihi ve turistik yerlerini tanıyalım.

İlimiz gezilecek yerlerinin çok olması ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Sinop’un gezip sohbet edebileceğiniz en güzel tarihi ve turistik yerlerini sizler için araştırdık. Karadeniz Bölgesinin ortasında Anadolu’nun en kuzeyinde bulunan, Boztepe Yarımadasının en dar kısmında kurulmuştur. Karadeniz’in en güzel ve doğal limanlarından biri olmuştur. Ayrıca burası bölgenin en eski şehirlerinden sadece biridir. Ünlü filozof Diyojen’inde doğum yeridir. Ormanları, temiz havası ve içe girmiş plajları, yaylaları ve doğal güzelliği ve harika manzarası tartışılmaz. İşte Sinop’un gezilip sohbet edeceğiniz tarihi ve turistik yerlerinden bir kısmını sizlere göstermek istiyoruz.

SİNOP HAPİSHANESİ

Anadolu’nun Alkatrazı diye bilinen hapishanenin yapıldığı yer, Osmanlı döneminin Karadeniz bölgesinin en büyük tersanesinin olduğu yerdir. Ayrıca cezaevi, kalenin içindeki eski tersane alanında yapılmıştır. Yapı 1887’den sonrada cezaevi binası olarak kullanılmaktadır. Ama 1999 yılında kapatılıp müzeye çevrilen cezaevi şiirlere, şarkılara konu olmuştur. Cezaevi sohbetlerine yer verilmiş Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Sabahattin Ali gibi ünlü isimlere de ev sahipliği yapmıştır.

Sinop Kalesi

Kuzey surları 1800 metredir. Güney surları 400 metredir. Ve yine doğu surları 500 metre ve batı surları 273 metre uzunluktadır. Kalınlığı 3-8 metre arasında değişebilen surların yüksekliği ise 30 metreye kadar çıkmıştır. Kuzey surları denizin etkisiyle çok fazla hasar görmüştür. Bu surları dalgaların etkisinden ve hava şartlarından korumak amaçlı Kumkapı burcu tarafından başlayan bir mendirek yapıldı.

Sinop Sohbet

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Sinop’ta şehrin merkezinden ve çeşitli yerlerden çıkan kalıntı olarak bilinen 1921 yılından itibaren de 1940’a kadar toplanmıştır. Ayrıca Pervane Medresesi’nde bulunan bu eserler 1941 de turizmcilere ev sahipliği yapmaktadır. 1970 yılına gelindiğinde bütün eserler Sinop Arkeoloji Müzesi olup hizmet vermiş olan bugünkü binasına taşınmıştır. Böylece tarih öncesinden bu yana gelmiş olan eserleri müzelerde görme imkanı oluştu.

HAMSİLOS KOYU

Hamsilos, Türkiye’nin en kuzey ucunda oluşturan İnce burun üstünde bulunmuş olan bir koydur. Fakat buzul aşındırması sonu oluşmuş olan koy, Karadeniz’in gözde ve harika sohbetlerin olduğu manzarası ile büyüleyen bir koydur. Ancak Sinop’a hemen hemen 11 kilometre uzaklığında bulunan koya sadece Ak liman üzerinden ulaşabilme imkanı vardır. Esas ismi Hamsolos olan koy, halk tarafından ise Hamsilos adıyla anılmaktadır.

Sinop doğa harikası, sıcak kanlı halkı, muhteşem yemekleri, gezilecek muhteşem tarihi eserlerin olduğu ve mutlaka gelip güzel sohbetlerin de olacağını bildiğimiz bir ilimizdir.
Gelip yaşayıp geçeceğiniz Sinop’a tüm ziyaretçileri bekliyoruz.

( Ada )


Yazar: Ada

Görüntüleme: 160 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2021

7 Yorumlar
Ecem

Sinop sinop olali boyle sohbet gormedi :)) emeginize saglik www.bizdesohbet.com ailesi supersiniz

Cete

Memleketimin her yeri ayrı güzeldir havası yeter ;)

Sena

bütün Sinop ve her memleketten olan kisilerin bulustugu sicak samimi bir ortami herkee tavsiye ederim https://www.bizdesohbet.com/sinop-sohbet yaz ve gel :)

Sevcan

Kaliteli sohbetin tek adresi bizdesohbet.com Emeğinize sağlık

Ezel

Emeğinize sağlık çok güzel :) huzurlu yer

Ezel

Güzel güzel memnunuz var olun

DeLi_qiz

Neşeli güvenli sohbet için buyrunuz =))) yeni arkadaşlıklar edinmek =)))))

Cevap bırakın