Artvin Sohbet


Artvin Sohbet

Artvin Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce diğer makalemizde Ardanuç ilçesi hakkında verdiğimiz bilgilerin devamını getirelim.

Kentin yerleşimi

Bugünkü Ardanuç kasabası eski yerinde değildir. Eski yerleşme (Eski Ardanuç) ile yeni yerleşme (Yeni Ardanuç) arasında biraz mesafe vardır. 20. Yüzyılda kasabanın yeri değiştirildi ve yerleşme Ardanuç Çayı’nın düz bir alan olan sağ kıyısına taşındı. Eski yerleşme ise akarsuyun sol kıyısındadır ve bugün de Adakale olarak anılmaktadır. Yüksekçe bir yerde kayalık bir düzlükte yer alan Adakale, Gürcüce Artanuci olarak adlandırdığı tarihi yerleşmedir. Bu kayalık alanın tepesinde de Ardanuç Kalesi yer alır.

Tarihsel yapılar

Ardanuç kasabası ile çevresinde (ilçe sınırları içinde), özellikle erken ortaçağda çok sayıda kilise ve kale inşa edilmişti. Bu tarihsel yapıların çoğunu Gürcü kraliyet ailesi Bagrationilerdir. Ardanuç kasabasında bir kale ile dört kilisenin varlığı bilinmektedir. 9-10. yüzyılda, eski yerleşme olan Artanuci kasabasını bir ucunda, kayalık bir tepede inşa edilmiş kilise, kubbeli ve haç planlı bir yapıydı. Bu kiliseden günümüze sadece yıkıntıları kalmıştır.

Kasabada 9. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze sadece yıkıntıları ulaşmış olan bir başka kilise, tek nefli bir yapıydı. Daha geç dönemde, 11. yüzyılda yapılmış olan üçüncü bir kilisenin varlığı bilinmektedir. Bu kilise, Ardanuç Kalesi’ni fetheden İskender Paşa tarafından yıktırılmış olmalıdır.

Yerine inşa edilmiş olan caminin (İskender Paşa Camisi) duvarlarında kilisenin taşları kullanılmış ve bu taşlardan birinde bulunan Gürcüce yazıt günümüze ulaşmıştır. Eski kentin merkezindeki mahallede bulunan dördüncü kiliseden de geriye bir şey kalmamıştır.

Ardanuç’ta görkemli bir konuma sahip olan Ardanuç Kalesi büyükçe bir kaledir. Klarceti bölgesinin tarihsel merkezi olan kale, bugünkü kentin güneybatısında, kayalık bir yamacın tepesinde yer alır. Burası birkaç vadinin birleştiği yer olduğu için bölgenin yolları da buradan geçiyor ve kale bu yolları kontrol ediyordu.

Yazılı kaynaklara göre Ardanuç Kalesi Gürcü kralı Vahtang Gorgasali döneminde, 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak kalenin stratejik konumuna bakarak burada daha eski çağlarda da bir kalenin olabileceği görüşü yaygındır.

Ardanuç kasabasının dışında, ilçe sınırları içinde pek çok kilise ve kale bulunmaktadır. Bunların bazısı sağlam ya da yıkıntı halinde günümüze ulaşmış, bazısı ise tamamen ortadan kalmıştır.

Şu Konular belki ilginizi çeke bilir :


Keyifle radyo dinlemek için tıklayın

artvin sohbet

artvin sohbet


Yazar: admin

Görüntüleme: 218 defa

Kategori: Artvin Sohbet Odaları

Yayınlanma Tarihi: 29 Ekim 2021

19 Yorumlar
BaŞBeLaSı

www.bizdesohbet.com ıste burda sohbet saygi sevgi birbirinden güzel yayinlar harika şarki seçimleri çikin çikin gelin istediğiniz şarki radyoda çalsin sizde sohbet in tadina varin

GüzeL

Her memleketten güzel sohbetin oldugu bir Sunucu. Artvinli arkadaslar sizleride bekleriz yapmaniz gereken www.Bizdesohbet.Com yazmaniz ve güzel samimi aile ortamimizin bir parcasi olun.

Sena

Herkese tavsiye edebilecegim bir Sunucu iyi ki burdayim iyi ki bu güzel ailenin bir üyesiyim herkesin emegine saglik. türkiyenin cesitli sehirlerinden olusan güzel samimi bir ortam var Artvinli arkadaslar sizide www.bizdesohbet.com bekkeriz.

bliss

Emeğinize sağlık 😊

Ecem

Artvin güzel sehir olsa gerek gormedim ama karadenizimizin her kosesi ayri guzel. www bizdesohbet.com emegi gecen herkese tskler

YapraK

Bir aile, bir sülale, bir aşiret ne ararsanız çok daha fazlası burada. Samimiyet, Dostluk, aşk, rüya çok daha fazlası burda... www.bizdesohbet.com

Sevcan

Samimiyet dostluk saygı sevgi daha çok fazlası burda sizde çıkın çıkın gelin www.bizdesohbet.com

Sedat CaN

Gunun hemen hemen cogunu sunucularda geciririm boyle elit kaliteli ortam ikk gordum diyebilirim sebebi belkide karadenizlilerin cogunlukta olmasi :) nede olsa bize heryer TURKIYE

Ali

Gerçekten harika bi ortam.

KaLp

Kaliteli sohbetin tek adresi www.bizdesohbet.com ;)

Limon

Emegi gecen herkeze teşekkürler süper bir platform ❤

ManoLya

Harika sohbet dostluk arkadaslık hepsi burda cıkın cıkın gelin (:

Chucky

Rize ye kadar gitdim Karadeniz ayrı güzel Artvin li arkadaşlara selamlar.

Ask

Artvin gitmek hic nasip olmadi ama mutlaka bir karadeniz turu yapmak istiyorum nasip olursa. Sunucumuz da her memleketten insanlar var herkesi bekleriz güzel dostluklar icin www.bizdesohbet.com dogru adresdir tavsiye ederim herkese.

Birbozkurt

Yeni bir ortam lakin herkez sıcak kanlı yaklaşımlar süper iyiki Tanem vesile olmuş sizleri tanıdım İyiki varsiniz

zZz

En güzel sohbetlerin ve müziklerin olduğu güzel bir ortam emeğinize sağlık...

TaNeM

Doğasi yeşilliği suyu herbir yeri ayri güzel memleketim ben burdayim www.bizdesohbet.com sizde gelin hemşolarim

Srad

Karadenizin incisi Artvin havası ayrı suyu ayrı insanı ayrı...Ama sakın Artvin'e gitmeyin Tanem uyus'u orda çünki ahahaha .döv TaNeM ahahaha kız bana bak burdan da dövdüm seni gözün arkada kalmaz artık forumdan da dayağımı yiyorsun nede olsa ahahahaha

Porfect

Ortam güzel sohbetlere vakit buldukça katılabiliyorum.zamandan yana sorunum olmasa daha fazla sohbet edebilirdim ne güzel olurdu.Artvin plakasını dahi bilmiyorum desem yalan olmaz :)) Ancak bir gün gidip Artvini gezmek tanimak isterim

Cevap bırakın