İstanbul Sohbet

Istanbul Sohbet

İstanbul Sohbet

İstanbul Sohbet Odaları içerisinde binlerce İstanbullu kullanıcı Sohbet Chat yapıyor, kendilerine arkadaş arıyor. Üstelik İstanbul Sohbet Odaları içerisinde sadece İstanbul değil Türkiye’nin 81 ilinden kullanıcılar Ücretsiz Sohbet ediyor kendilerine İstanbul ilinden arkadaş arıyor.

Bildiğiniz gibi İstanbul ülkemizin vazgeçilmez bir ilidir. İstanbul doğal güzelleri ve nüfusu ile de çok göz önündedir. Bu yüzden İstanbul ilinden arkadaş arayışında olmak için İstanbul ilinden olmak gerekmiyor. Farklı illerden kullanıcılar da İstanbul Sohbet Odaları içerisinde kendilerine İstanbul’dan arkadaş arıyor. İstanbullu kullanıcılarımız gayet iyi bilir, ama farklı illerden İstanbul ilinden arkadaş arayan kullanıcılarımız için ilimizi tanıtmaya devam edelim. İlimizi tanıtmaya ise Kağıthane ilçesiyle devam edelim.

Kâğıthane Hakkında

Kâğıthane, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bir ilçesidir. Kuzeyde Sarıyer, kuzeydoğuda Beşiktaş, doğu ve güneyde Şişli, güneybatıda Beyoğlu ve batıda da Eyüpsultan ile çevrilidir. İlçenin, Kağıthane Deresi’nin sona erdiği kesimde Haliç’e kısa bir kıyısı vardır.

Bizans döneminde Kağıthane Deresi’nin adı Barbisos’tu. Kesin bilgiler olmamakla birlikte İstanbul’un fethi sırasında burada bir kâğıt değirmeni bulunduğu ve bu imalathanenin II. Bayezid dönemine (1481-1512) kadar çalıştığı anlaşılır. Evliya Çelebi 17. yüzyılda Kağıthane çevresini anlatırken burada harap durumda bir kâğıthane bulunduğunu anlatır. Semtin ve ilçenin adı, bu kâğıthaneden gelmiş olmalıdır.

Coğrafya

Arazi yapısı engebeli olup, derelerden ve vadilerden oluşmuştur. Bu bölgeler ise yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır.

Tarihçe

Kâğıthane, İstanbul’da Haliç’e dökülen bir dereyle, bunun vadisinde eski kâğıt imalathanelerinin bulunması nedeni ile bu adı almıştır. Zamanında bu imalathaneler dışında; un değirmenleri ve baruthanelerin bulunduğu, düzlük kesimlerde ise cirit oyunları ve ok atışı için talim sahaları bulunduğu bilinmektedir.

1530 Haziran ayında Kanuni Sultan Süleyman’ın oğulları Şehzade Mustafa ve Şehzade Mehmet ile Şehzade Selim’in sünnet düğünleri At Meydanı’nda başlamış ve üç hafta devam ettikten sonra Kağıthane sahrasında bir koşu ile sona ermiştir.

Kâğıthane 18. yüzyıldan önce de lâleleri ile meşhurdu. Evliya Çelebi buradaki (Lalezar Mesiresi’nde) “Kağıthane Lalesi” ismiyle meşhur “Lale-i Günegün”den bahsederek, “Lale vakti buraya gelenlerin aklı perişan olur” diye yazmıştır. Kâğıthane 18. yüzyılda III. Ahmet’in veziri Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın zamanında Lale Devri ile dillere destan olmuştur.

28. Çelebi Mehmet Efendi’nin Paris’ten getirdiği Versay bahçe ve köşklerinin planlarına göre, Kağıthane deresi etrafında padişaha ile vezirlere özgü 60 kadar kasır ve köşk yapılmış ve kıyılar, zamanın münevverlerinin devam ettiği büyük bir Bektaşi Tekkesi ve mezarlığının bulunduğu Karaağaç düzenlenmiştir. Dere kenarları kavak ve çınar ağaçları ile süslenmiştir.

En meşhur Kasır, “Sadabad” olarak anılmaktadır. Derede çağlayanlar yapılmış, geceleri kaplumbağalar üzerine mumluk dikilerek Lale bahçeleri arasında çırağanlar düzenlenmeye başlanmıştır. O yıllarda Kâğıthane’yi; lale tarlaları, havuzlar, fıskiyeler ve renk renk görünen köşkler birbirini tamamlayan unsurlardı. Yine Sütlüce mevkiinde Giresunlu ve Karaağaç Tekkesi isimli Osmanlı münevverlerinin devam ettiği Bektaşi tekkeleri mevcut idi.

İstanbul Sohbet

admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like1.128 okundu
kategoriKategori : Genel
yorum36 yorum
linkLink : İstanbul Sohbet
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Yorumlar (36 Yorum)

 • Şehr-i İstanbul, tarihi ve doğal güzellikleriyle inanılmaz bir şehirdir. Dünya üzerinde en güzel şehirler arasında yer alan İstanbul görülmeye değer. İstanbul üzerine söylenmiş en güzel sözler, en güzel İstanbul şarkıları,filimleri yapılmıştır.

 • İstanbuL mu ahhh yillardir yaşarim trafigi biLe artık ayri güzeL geLiyor GörüLmeye deger Ve yaşanilacak en güzeL şehir(:

 • Istanbul fethi zor Fatih I tek sehir guzel sohbeti sahane radyonun adresi

 • Bizde sohbet ailesinin memleketimin vazgeçilmez sohbet kanalı istanbul sohbete uğrayın keyifli sohbetler

 • Ah İstanbul vah istanbul o kadar cok ozledimki seni, bendeki yerin çok onemli En kısa zamanda kavuşmak dilegiyle.
  Emegi gecen herkese tskler.
  http://www.Bizdesohbet.com

 • http://Www.bizdesohbet.com işte burasi sohbet dostluk arkadaşlık saygi sevgi çikin çikin gelin

 • Ya ben Istanbul`u fethederim. Ya da Istanbul beni demis Fatih Sultan Mehmet.
  Dünyanin en güzel Sehri Asya ile Avrupayi birbirine baglayan tek sehir.
  Bir kac kez gitmek nasip oldu benim icin Istanbulun diger anlami da TT Arena ve Galatasaray biri Istanbulun Fatihi digeri Avrupanin Fatihi ne güzel bir ikili 🙂 Istanbuldan herkesi bekleriz Sunucumuza güzel sohbet ve sinirsiz eglencenin tek adresi http://www.Bizdesohbet.com

 • Efsaneye göre Galata Kulesi ile Kız Kulesi birbirine aşıktır ama aralarında bulunan İstanbul Boğazı, sevgililerin kavuşmasını engellemektedir. Galata Kulesi aşkını yıllarca mektuplara yazar ve Kız Kulesi’ne olan hasretini kelimelere döker…Sizlerde kendinizi İSTANBUL gibi kültürlü insanlarla tanışmak sohbet etmek istemez misiniz ? O Halde yeni arkadaşlıklar yeni dostluklar kurma vakti..Www.bizdesohbet.com..

 • Seninle bir yağmur başlıyor iplik iplik,
  Bir güzellik doğuyor yüreğime şiirden.
  Martılar konuyor omuzlarıma,
  Gözlerin İstanbul oluyor birden. http://Www.bizdesohbet.com u ziyaret etmenize değecektir… #derinfm

 • yorum DjSerdarSahin

  istanbul bir asktir.nokta sevmek icin sadece yuksek bir tepesine cikip bakmaniz yeterlidir asik olmak icin….

 • İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı
  Önce hafiften bir rüzgar esiyor
  Yavaş yavaş sallanıyor yapraklar ağaçlarda
  Uzaklarda, çok uzaklarda…
  Her şarkıda, her kelimede, her sözde ,her duyguda ve hangi aşklara mesken tutmuş bir İSTANBUL var dimi..? Dostluğun arkadaşlığın kültürlü insanların tek chat ortamı http://www.bizdesohbet.com.

 • Elinize sağlık admin

 • Sanalı ciddiye almıyor derken ben kendimi bu chat ortamında seviyeli,saygılı ve dürüst insanlar arasında buldum..Nasıl bir sigaraya tiryaki oluyorsa insan bu chat ortamınada tiryaki olmamak elde değil..:) Mutlaka uğramalısınız böyle dostluklar arkadaşlıklar kaybedilmez.www.bizdesohbet.com

 • İstanbul=))) engüzel yıllarım =))) özlüyorum =))) enkısa zamanda gitmeyi planlıyorum bakalım =))))

 • iStanbul`un taşı suyu çamuru altın 🙂 Yaşanacak Yer Değilde Gezilecek Metrobol kenttir iStanßuL…

 • iStanbulun en gözde yeridir PENDiK
  burda yaşamak güzel. sessiz ve sakin semt :p
  Gözlerim Oldu Pınar.
  Kalbim Pendik Diye Yanar
  Sen Olmazsan iStanßul
  Yaşamak Neye Yarar.
  DjOrhan & ZorcocuK

 • İstanbul, Umutların başlayıp, hayallerin süslenip, Trafigine söylenip, İstanbul da yaşanmaz diye hayıflanan ama o yaşanmayacak İstanbul da nedenini bilmeden yaşayan 15 milyon güzide insanın yaşadığı aşkların aşıkların şehri…
  Kız kulesi, Adalar, Gülhane parkı, Topkapı sarayı, Tarihi maneviyatı camileri, sarayları, o göz alıcı denizi ile vazgeçilmez kentimiz İstanbul un güzel insanları gelin bu şehiri birlikte tartışalım bekliyorum:)

 • sayın admin cok güzel olmus elllerine saglık

 • Yeni insanlar tanimak ve guzel karsilanmak harikaydi 🙂 tesekkurler 🙂

 • Sana bir tepeden baktım ey aziz istanbul. Diye baslayan yedi tepeli sehrimizden bahseden sair.nekadar hakli oldugunu bugün daha iyi anliyoruz .Avrupa ve Asyayi ikiye bölen istanbul bogazi bir inci gerdanligidir istanbulun.boyle guzel bir sehirde .guzel bir arkadaslik ortamini bizdesohbette yasamak bir ayricaliktir.sizleri bu arkadaslik sitemize bekliyorum.tesekkurler.

 • Baya bi güzel kanal 2015 ten beridir varım güzel anılarım gecmisti

 • doğup büyüdüğüm tarih kokan güzel şehir…Ama trafiği cidden dert 🙂 Ecem kardeşim inşallah birgün gelirsin abicim de misafirim olursun her zaman beklerim angara bebesi 🙂

 • İstanbul la ilgili söylenen hiçbir söz yeterli değildir çünkü İstanbul eşsiz güzelliği yanı sıra baş döndüren güzelliğe sahiptir birçok şair ve filozoflara ihlam kaynağı olmuştur.Bircok medeniyete ev sahipliği yapmış her karış toprağında hazine saklı bu eşsiz şehir birçok filmlere bille konu olmuştur u şehirde yasanan aşklar sevdalar da büyük ve büyülü olmuştur kısaca dünya üzerinde en güzel şehirler arasında İstanbul görülmeye değer..Salkım salkım tan yelleri estiğinde, mavi patiskaları yırtan gemilerinle, uzaktan seni düşünürüm İstanbul.

 • Kaliteli Güzel Sohbetin Tek Adresi BizdeSohbet.Com a Herkesi Bekleriz Paylaşım muhteşem

 • İsTanBuL gezmeK ıcın Çok Guzel bı yerdır Günlerce hatta haftalarCa yetmeyeCegı kadar Guzel bır Şehir Tarihi yerler olarak yada Kültürlel gezi ne ararsanız Bir Kent. Uzun yıllar Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapmış, Türkiye’nin de ticaret ve kültür başkenti. 14 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en büyük beşinci Şehridir.

 • İstanbul çok güzel bir şehirdir tarihleri,gezilecek yerleri ile meşhurdur İstanbula tekrar gidip gezmek isterim istanbul gibi sohbet kanalında güzeldir

 • Herkeze tavsiye ederim süper ortam güzel sohbet ortami var.

 • Güzel ortam gördüm herkeze tavsiye ederim.

 • Ah istanbulll
  istanbul olali..

  Uzagindayken ozledigim, icindeyken de kayboldugum şehir..
  Emeğinize sağlık 😊

 • İstanbul.
  Yaşadığım şehir.Her seferinde senden kaçacağım dediğim ama her tarihi yerlerini gezdiğimde vaz geçtiğim Sahabı ler şehri İSTANBUL.
  Fet’i Zor Fatih’ tek
  Emeği geçen her kese teşekkür ederim.
  İstanbul hakkında çok daha güzel sohbet etmek içün
  http://www.BizdeSohbet.com

 • En samimi dostluklar arkadaşlıklarin dürüstlüğün saygının sevginin aile ortamının olduğu bir sunucu sizde çıkın çıkın gelin http://www.bizdesohbet.com

 • Emeginize saglik guzel bir calisma olmus ..

 • Emeğinize SağLık GuzeL PayLasım ..

 • Dünyada İstanbul kadar güzel görünüşlü başka bir kent bulunmadıgını söyleyenler gercekten haklıymıslar..

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?