KahramanMaraş Sohbet Odaları

KahramanMaraş Sohbet Odaları

KahramanMaraş Sohbet Odaları

Edelerin diyarı Kahramanmaraş’tan ve KahramanMaraş Sohbet Odaları,ndan selam olsun. Edelerin diyarı diyorum neden? Ne demek ki edelerin diyarı?  Kahramanmaraş ağzıyla ede kardeş demek.  Farklı şiveleriyle, yöresel tatlarıyla, cana yakın insanlarıyla gönüllerimize taht kuran Kahramanmaraş’tayız bu gün. Ede bu kelimelerden sadece biri. Kullanımıyla hepimizi şaşırtan yüzden çok kelime var Maraş ağzında. Süllüm mesela,

Süllüm ne dediğinizi duyar gibiyim. O zaman bu kelimeyi sizin için bir cümlede kurayım Maraş ağızıyla. Bakalım çıkarabilecek misiniz? “Süllüm ün başındaki püsüğe haphap inen goduydum tıngır mıngır tovarlandı.” Ne diyor bu admin dediğinizi duyar gibiyim. İlk duyduğumda ben de aynı tepkiyi göstermiştim. O zaman yardımcı olayım sizleri daha fazla meraklandırmadan. Maraş ağzını anlatmak isteyenlerin ilk kurdukları cümlelerden biridir bu. Merdivenin başındaki kediye terlikle vurmuştum, tıngır mıngır yuvarlandı anlamını taşır.

Maraş ağzı ile kullanılan bazı kelimelerin normal Türkçe ye çevrilmesi ise oldukça zor. Haphap kelimesini ele alalım mesela, terlik deyip geçtim ama olay o kadar basit değil. Haphap hamamlarda kullanılan, takunya ismi verilen altı tahta üstü deri terlik için kullanılıyor.  Bir de dışılığım gelmiyor diye bir deyim var ki aklınızda neler çağrıştırdığını tahmin edebiliyorum. Ama aslında sadece sıkılıyorum anlamı taşıyor. Ede notiyin en çok kullanılan samimiyet kelimelerinden bir tanesi anlamıysa bir o kadar basit. “Ne yapıyorsun kardeşim.” Klasik Kahramanmaraş tanıtım cümlelerine girmeyeceğim sizinle. Onları internetten de bulabilirsiniz. Ben size Kahramanmaraş ı Kahramanmaraş yapan değerlerden söz edeceğim.

KahramanMaraş Sohbet Odaları

SÜTÇÜ İMAM

Kahramanmaraş’ın en eski üniversitesinin de ismini aldığı Sütçü imam mahalle arasında sütçülük yapan, kendi halinde bir insanmış. İmam kendisinin ismi olduğu için Sütçü İmam diye çağılırmış. Kahraman ünvanını almamıza sebeb olan ve kurtuluş savaşını başlatan ilk kurşunu atan Sütçü İmam türbesini ziyaret etmeden Kahramanmaraş ı gezdim demenizi tavsiye etmem. Ayrıca Ünlü Sütçü imam çeşmesinden 1 yudum kahramanlık suyu içmeyi ihmal etmeyin.

RIDVAN HOCA

Kurtuluş savaşı sırasında başka bir ülkenin bayrağını gören Cuma namazını kıldırmayan Rıdvan hocayı muhakkak duymuşsunuzdur. ” “Ey Cemaat, minbere cuma hutbesi için çıkmadım bilesiniz. Cuma namazı hür insanlar için farzdır. Kalesinde kendi bayrağı dalgalanmayan bir memlekette cuma namazı kılınmaz. Önce bayrağımızı yeniden dalgalandıralım sonra namazımızı kılalım” der. Ne asil bir söz, ne asil bir başlangıç değil mi? Rıdvan hocanın bu asil davranışından sonra ismi Yer altı çarşısına verilmiştir. Kahramanmaraş’a gelen tüm sohbet severlere bu güzel çarşıyı gezmelerini tavsiye ederim. Birbirinden güzel yöresel lezzetler, çelik bakır işçilikleri, el sanatları, sandık işletmeleri ve giyim üzerine olan bu muhteşem çarşıyı muhakkak ziyaret etmelisiniz.

YÖRESEL LEZZETLER

Kahramanmaraş’ın vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesi de yöresel lezzetleridir. İçli Köftesi, Dondurması, Dolması, Kırmızı biberi, Tarhanası, Tarhana Firiği, Bertiz Üzümü, Cevizli sucuğu… Ben bu listeyi uzatabilirim ama gelip görmek en lezzetlisi. Bizdesohbet.com aracılığıyla her gün bu lezzetlerin sohbetini yapmak ta bir o kadar keyifli. Gümüşhanelilerin Cevizli sucuk bizim sözüne atıfta bulunmak, O muhteşem lezzetleri konuşurken yemiş gibi olmak, Tarhananın çorbasını, pekmezin karsambacını anlatmak, bazen o sohbeti resimlerle süslemek… Bizdesohbet in bize sunduğu o muhteşem güzelliklerden sadece bir kısmı. Tarhana firiği  Dövme ve yoğurtla yapılan bu muhteşem lezzet tam bir şifa aracı. Kahramanmaraş halkının, Tarhana çorbası ve kelle paçayı ilaç niyetine kullandıkları bir gerçek.  Dondurma Kahramanmaraş dondurması Türkiye’nin her yerinde satılmasına rağmen neden yine de Kahramanmaraş’tan sipariş edilir? İklim koşulları, sütü salebi sebebiyle Kahramanmaraş’tan başka yerde aynı dondurmayı çıkaramayan ustalarımızın olduğu doğrudur. Yöresel lezzetlere girersek çıkamayacağımız için bu kısmı gerisini kanalda tamamlamak üzere boş bırakıyorum ve el işçiliği ile Kahramanmaraş yolculuğumuza devam ediyorum.

  EL SANATLARI

Ceviz oyma sandıklar, el işçiliği halılar, bakır, çelik işleme sanatları, dekoratif malzemeler ve çok daha fazlasını Bakırcılar çarşısında bulabilirsiniz.

KahramanMaraş Sohbet Odaları

KahramanMaraş Sohbet Odaları

KahramanMaraş Sohbet Odaları

 

 

admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like170 okundu
kategoriKategori : Genel
yorum9 yorum
linkLink : KahramanMaraş Sohbet Odaları
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Yorumlar (9 Yorum)

 • Kahramanmaraş tanıtan kıymeti kardeşim YapraK Teşekür ederim güzel bir hatıra anı bıraktın bizdesohbet `e emeğine sağlık başarılarin daim olsun.

 • Güzel arkadaşlıkların kurulduğu hoş saatlerin geçirildiği aile sıcaklığı veren sohbet kanalımıza buyrun gelin…

 • Kahramanmaraşlı gibi hissettim kendimi oldukca keyifli bir yazı olmuşYaprak cim tsk ederim eline saglik.Maras halkini bekliyoruz o halde

 • Yazıyı görünce şok oldum. Yayınlanmasını beklemiyordum. Edelerin diyarından selam olsun öyleyse. Bu güzel yazıyı buraya taşıyan koca yürek Chucky abime de ayrıca teşekkür ederim. Bizdesohbet ailesinde olmak gerçek bir ayrıcalık. Bu ayrıcalığı tüm edelerimizin tatmasını isterim:)

 • http://Www.bizdesohbet.com derinfm.net de türkiyenin her yerinde birbirinden güzel seviyeli saygi sevgi dolu insanlarla bir arada olup gününüz geceniz eglenceli geçsin istiyorsaniz o zaman tam yerindesiniz http://www.bizdesohbet.com

 • Kahramaaraa gitmek nasip olmadi hic belki orda yasayan arladaslar Sunucumuza geldiginde bize memleketlerinin özelliklerinden bahsederler 🙂 bizdesohbet.com herkesi bekleriz.

 • En Güzel arkadaşlıkların En Güzel sohbetlerin olduğu tek yer http://www.Bizdesohbet.com DerinFm.Net
  Herkesin gelip görmesini tavsiye ederim

 • Hangi ilde olursan ol=))) yada hangi ülkede=)))) sohbet için gel hadi=))))) katıl sende=))))

 • Emeğine sağlık

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?