Mersin Sohbet Odaları


Mersin Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Mersin ilimiz hakkında bilgiler vereceğim. Önce ki makalemde kaldığım yerden ilimizi tanıtmaya devam edelim.

Cumhuriyet dönemi

Hızla hayata geçirilen GAP, Ataş Rafinerisi ve sahip olduğu geniş hinterland sayesinde Mersin Limanı, Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Limanda bulunan 27 iskelenin 8 tanesi birbirlerine raylı bir sistemle bağlanmış. 1991 Körfez Savaşı’ndan bu yana yaklaşık 85 milyon dolar harcanarak yenilenen Mersin Limanı’nın kapasitesi, son üç yıldır her sene %10 oranında artmıştır.

Kentin ticari açıdan önemi göz önüne alınarak, Türkiye’nin on dokuz serbest bölgesinden ilki ve 836.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulan Mersin Serbest Bölgesi, başta tekstil firmaları olmak üzere yaklaşık 432 şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Mersin-Adana kara yolu üzerinde cam, soda, gübre, tekstil, meyve suyu gibi sektörlerde faaliyet gösteren birçok önemli fabrika da bulunuyor. Türkiye’nin en yüksek üçüncü gökdeleninin (Mertim Kulesi: 177 metre) bulunduğu Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin bulunduğu 3. kenttir.

Mersin, 2 Eylül 1993’te çıkarılan 504 sayılı kanun hükmünde kararname ile büyükşehir unvanı kazandı. Haziran 2002’de ilin İçel olan adı, Mersin olarak değiştirildi. 2004 yılında çıkarılan 5216 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları valilik binası merkez kabul edilerek yarıçapı 30 kilometre olan dairenin sınırlarına genişletildi. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları oldu.

Coğrafya

İl yüz ölçümünün %87’si dağlıktır. İlin en yüksek tepesi, 3524 m ile Medetsiz Tepesi’dir. Önemli geçişleri: Sertavul ve Gülek Boğazları’dır. Belli başlı akarsuları doğudan batıya Berdan Irmağı, Deliçay, Efrenk Çayı (Muftü Çayı), Mezitli Çayı, Karacaoğlan Çayı, Alata Çayı, Limonlu Çayı (Lamas Çayı), Göksu ve Dragon Çayıdır.

İldeki en büyük ova doğu kesimde Çukurova’nın devamı olan Tarsus (berdan) ovasıdır. Ayrıca ilin batı kesiminde küçük kıyı ovaları görülür ki bunlardan en büyükleri Silifke ve Anamur kıyı ovalarıdır.

İklim

Mersin ve çevresinde, tipik sıcak ve ılıman astropikal iklimi hakimdir. Yaz ayları sıcak ve aşırı nemli, ortalama (28 °C nemlilik ise %88 ler civarında kış ayları ise 16 °C) oldukça ılık ve yağışlıdır (yıllık yağış ortalaması 1096 mm). Mersin’de çevre illerden farklı olarak ekstrem sıcaklıklara nadiren rastlanır (çok yüksek sıcaklıklar ya da sıfırın altındaki değerler gibi).

İlin uzun yıllar sıcaklık ortalaması ise 22 °C derecedir ve bu özelliğiyle Türkiye’nin ve Avrupa’nın en sıcak kesimidir.

Ancak yaz aylarında özellikle aşırı nem bunaltıcı olabilmektedir. İl en fazla yağışı Aralık-Ocak döneminde alır. 2001’de yaşanan sel felaketinde 2 gün içerisinde metrekareye 669 kg yağış düşmüştür.


Şu Konular belki ilginizi çeke bilir :Yazar: admin

Görüntüleme: 209 defa

Kategori: Mersin Sohbet Odaları

Yayınlanma Tarihi: 01 Kasım 2021

17 Yorumlar
NaZ

www.bizdesohbet.com en güzel samimi dosluk arkadaşlık sevgi sayginin tam adresi ben bi gittim çok sevdim ordayim çikin çikin gelin huzur bulun

Chucky

Gezip görülmesi gereken bir İlimiz Akrabam ve yakın dost arkadaşlarım da var emeği geçen herkeze Teşekür ederim.

bliss

Emeği geçen herkese teşekkürler 😊

Gezgin

Gerçekten Mersin güzel bir Şehrimiz.Gittim gördüm.uç gün kadar kaldım sıcak kanlı insanları.misafir perverler.güzel anlatılmış emeğinize sağlık.teşekkür ler

YapraK

Türkiye`nin en tatlı sohbetini içinde barındıran bizdesohbet ailesine Türkiye `nin güzide şehri Mersin`den katılan Güzel yüreklere selam olsun. Arkanıza yaslanın ve doyumsuz sohbetin tadına varın

Gaddar

Bizde sohbet ailesinin her kanalı ayrı güzel.denemenizi tavsiye ederim.

KaLp

Bizdesohbet.com Sohbetin en keyifli adresi...

ManoLya

Sohbet akışı gece gündüz 24 saat sürüyor cok kryif aLdim girdigim sitelerin hepsinden güzel

Limon

Emeği gecen herkeze teşekkürler ❤

Ecem

Mersin doga harikasi bir sehir bendede hatirasi var :) emegi gecen herkese tesk ederim www.bizdesohbet.com tek kelimeyle muhtesem arkadasliga dair hersey bu sitede

Sevcan

Sanala geldigimden itibaren hic bi sunucuya bu kadar bakmak istemiyordum ama bizdesohbet.com a her fırsatta bakıyorum bakmadan yapamıyorum 2. bi ailem oldu sizde çıkın çıkın gelin

Safiree

Harika Dj'ler ve eğlenceli sohbetler , bağımlılık yapacak sanırım...

CancağızıM

4-5 aydır burdayım bir çok sunucu ile bağlantım var ve 18 yıldan fazladır sanal alemdeyim harika bir ortam tam bir sohbet ailesi gerek radio gerek sohbet gerçek insanlarla tanışmak onlarla samimi olmak sanki aileden biriymişsin gibisin burası Bizdesohbet emeğinize yüreğinize sağlık Bizdesohbet ailesi iyiki sizinleyim...

Gri

Yarisma kanallariyla sohbetiyle radyosuyla sahane bir ortamdayiz emegi gecenlere tskler bizlere keyfini cikarmak kaliyor)

angeL

Mersinli birisi olarak bu güzel aile ortamının içinde olmaktan dolayı çok mutluyum.Hem yönetim kadrosuyla hem userleri ile gerçekten Mersin'in sıcaklığını burada da hissedebilirsiniz.Tantuni yemeye bekleniyorsunuz bu arada =)

zZz

Gerçek dostlukların buluştuğu tek adres www.bizdesohbet.com

Srad

Türkiyemin en güzel şehirlerinden birisi İRC dünyasından da çok arkadaşım vardı eskiden tabi onlar bıraktı biz yola devam :) Kalitenin tek adresi www.bizdesohbet.com Mersinli arkadaşlarımızı da aramızda görmek isteriz

Cevap bırakın